Velkommen til laksefiske i Bøelva

Bøelva, sone 1 fra Nordsjø til Oterholtfoss er anadrom strekning fra 01.08. - 30.09. Kun laksekort er gjeldende i denne perioden. Les fiskeregler

Arter

  • Laksefiske

Beliggenhet

Kontakt selger

Bø Fiskelag

Bruk mail

93482874

bo.fiskelag@gmail.com

Kjøp laksefiske her

Om selger

Bø Fiskelag blei skipa 28. juni 1976. Medlemstalet er idag ca. 800. Meir om historia vår kan du finne om du går inn på bofiskelag.no

 Hovudaktivitetane våre er:

  •  Stamfiske, klekkeridrift og fiskekulturarbeid (utsetting av yngel og settefisk, kalking, pH-målingar, bestandsundersøkingar, tynningsfiske etc.). 
  • Ungdomsarbeid, primært å øke interessen for fiske og friluftsliv for Bø ungdom i alderen 13 - 18 år.

Dessutan driv vi med fiskekonkurransar, kursverksemd (flugebinding og flugekasting) og spesielle aktivitetar retta mot ungdom.

Vi må heller ikkje gløyme det sosiale, og i lagshuset har vi "ope hus" kvar torsdag klokka 19.

Fiskekvoter

  • Laksefiske kun tillatt i perioden 1. juni - 30. sept, inntil 2 fisk pr. døgn. NB Egne kort i sone 1, anadrom strekning i perioden fra 1/8 til 30/9. 
  • Løs fiskeravgift: http://fiskeravgift.miljodirektoratet.no/
  • Laks og sjøørret som fanges i perioden 1. januar til 30. mai skal straks settes ut igjen.
  • Inntil 2 fisk pr. døgn.
  • Alle småfisk som tas opp i sone 1 (nedstrøms Oterholtfoss) skal settes ut igjen.

 

Informasjon sone 2:

  • I sone 2 er det ikke tillatt å fiske etter 15. september og frem til 31. desember. 
  • Alle småfisk som tas opp i sone 2 skal ikke settes ut igjen.  

Mer detaljert beskrivelse

Bøelva er delt i to soner. Sone 1 nedstrøms Oterholtfoss (anadrom strekning), og sone 2 oppstrøms Oterholtfoss. 

Anadrom strekning, sone 1 i Bøelva regnes som lakseførende i august og september. Laksen kommer normalt i august men er avhengig av riktig (noe) vannføring og lav temperatur på vatnet. Vanlig redskap er mark, sluk, spinner og wobbler. Fiske skal kun skje fra land. 

 

Fangsrapportering:

Ved endt fiske er kortinnehaver forpliktet til å sende inn fangstrapport. Fangstrapport skal leveres selv om du ikke har fått fisk. For de som har ukekort skal det rapporteres fortløpende for hver dag det fiskes. For rapporteringsside: http://www.skienselva.no/index.php/hvordan-fiske/fangstregistrering 

 

Gyrodactylus salaris - Gyro

Gyro er en lakseparasitt som er tilnærmet 100 % dødelig for laksen (smolten). Vassdraget vårt er ikke smittet og alle fiskere og andre brukere av vassdraget har et selvstendig ansvar for å forhindre spredning av gyro. Vi har derfor etablert to desinfeksjonsstasjoner i Midt - Telemark, ved Oterholtfoss og Akkerhaugen brygge. Alt fiskeutstyr inkl annet utstyr som skal benyttes under fiske skal desinfiseres før fiske. For ytterligere informasjon se lenker nedenfor. Av større vassdrag som er smittet her på Østlandet nevens Drammenselva, Lierelva og Sandvikelva. http://lakseelver.no/news-2015/unnga-gyrosmitte-desinfiser 

Fiskeregler

Fiskekort er kun gyldig sammen med bevis for betalt fiskeravgift.

Kartet på salgssiden er kun veiledende. Oppmerking i elva, og/eller lokale fiskeregler, er til enhver tid gjeldende for gyldig fiskeområde.

Inntil 2 fisk pr. døgn.

Fiske kun fra land.