Lakse- sjøørret- og sjørøyefiske i Manndalen

Laks-, sjøørret- og sjørøyefiske i Manndalselva

Arter

  • Laks
  • Sjøørret
  • Sjørøye

Beliggenhet

Viktige datoer


30.06.2024 kl. 09:00

Kontakt selger

Manndalen Jeger- og Fiskerforening

Odd Isaksen

99630954

manndalen.jff@gmail.com

Kjøp laksefiske her

Laksebørs

Se fangststatistikk

Fiskekvoter

Fangstrapportering

For å fiske her må du levere fangstrapport etter turen.

Rapporter fangst

Mer detaljert beskrivelse

Viktig informasjon om innføring av nye fiskeregler fra 05.07.24

På grunn av at laksebestanden i norske elver er på et skremmende lavt nivå, er flere norske elver stengt for fiske. Norske Lakseelver, som vi er medlem av, oppfordret lokal forvaltning til å begrense uttak av villaks, særlig i de elvene som for tiden ikke er stengt for fiske. Manndalen Jeger- og Fiskerforening, MJFF, har derfor innført stans i all laksefiske i første omgang fram til onsdag 17. juli kl. 18:00. Ny oppdatering kommer 18. juli etter at vi har evaluert tilstanden i elva.

Etter å ha foretatt flytetelling og gjennomgått fangstsatistikk onsdag 17. juli 2024, ser vi oss nødt til å forlenge forbudet mot all fiske etter laks ut sesongen. Tiltaket er oppdatert hos Miljødirektoratet og Statsforvalteren i Troms

Hvis ikke vi innfører restriksjoner nå, så kan Miljødirektoratet om så bestemme seg for å stenge elva for fiske resten av sesongen, og da kan vi ikke omgjøre det vedtaket. Altså et føre var prinsipp.

MJFF oppfordrer fiskerne til å forholde seg til noen gode råd ved utsetting av fanget fisk som dere finner ved å klikke på linken

MJFF håper på forståelse for tiltaket, Vi gjør dette som tiltak for å bidra med å redde villaksbestanden i Norge

Dette brukes fiskeravgiften til

Fiskeravgiften går inn i Statens fiskefond, og brukes til fiskeforvaltningstiltak som kommer samfunnet og allmennheten til gode. Bruken av midlene er fastsatt i statsbudsjettet, og drøftes årlig i et samrådsmøte for Statens fiskefond der brukerinteressene er representert.

Fiskeregler

Fiskekort er kun gyldig sammen med bevis for betalt fiskeravgift.

Kartet på salgssiden er kun veiledende. Oppmerking i elva, og/eller lokale fiskeregler, er til enhver tid gjeldende for gyldig fiskeområde.

Ekstraordinære fiskeregler gjeldende fra fredag 05. juli til onsdag 31. juli 2024, kl 18:00

1.     Fiskesesongen gjelder fra 01.07. kl. 00:00 til 31.07. kl. 24:00

Ut sesongen, fram til onsdag 31.07. kl. 18:00 er det kun tillatt å fiske ørret, sjøørret og sjørøye.

Laksefiske i denne perioden er ikke tillatt. All laks skal slippes ut.

2.     Fiskedøgnet gjelder fra kl. 18:00 til kl. 18:00 neste dag.

3.     Fiskereglene gjelder fra grense elv-sjø og oppstrøms.

4.     Det er ikke tillatt å bruke flue og søkke. Kun én flue er tillatt.

5.     Minstemål for all fisk er 30 cm

6.     Barn under 16 år fisker gratis, men må ha fiskekort og levere fangstrapport

7.     Rettighetshavere, grunneiere, skal ha grunneierkort og kan fiske gratis på eget gårdsnummer og må  levere fangstrapport.

8.     Det er ikke tillatt å fiske fra onsdag kl. 18:00 til torsdag kl. 18:00, og søndag fra kl. 06:00 til kl. 18:00

9.     Den statlige fiskeravgiften må være betalt før kjøp av fiskekort. Dette gjelder også grunneiere.              Ungdom under 18 år trenger ikke å betale fiskeravgift.

10.  Gyldig fiskekort, kvittering for betalt fiskeravgift og legitimasjons skal medbringes under fiske.

11.  Fiskeutstyr og annet utstyr som har vært i kontakt med vann i andre vassdrag skal desinfiseres. Kvittering må medbringes ved fiske. Desinfeksjon foretas på Best i Manndalen

12.  Det skal praktiseres rullerende /bevegelig fiske ovenfra og ned på fiskeplass

13.  Det er plikt til å levere fangstrapport. Rapportering skjer elektronisk på skjema som følger ved kjøp av  fiskekort. Rapportering for døgnkort: etter hvert døgn. For sesongkort: hver avsluttet uke. Ved manglende  fangstrapport kan man bli nektet fiske for neste sesong

14.  Overtredelse av gjeldende regler, lover og forskrifter, kan medføre anmeldelse og inndragning av fiskekort og fiskeredskaper. Gyldig dokumentasjon skal fremvises på forlangende av rettighetshavere, oppsyn eller politi.

15.  Vis hensyn! Ta vare på miljøet! Far varsomt fram med skogen! Trø ikke ned gjerder! Søppel tas med!

16.  Fredningssoner ved Øverfossen og Fossekulpen (Notkulpen) er merket med skilt.

17.  Det er forbud mot bruk av klepp

18.  Målband og krokutløsertang skal medbringes under fiske

19.  Det er forbud mot bruk av fiskeredskap med mer enn 1 treblekrok

20.  Gjenutsetting av fisk skal skje på en skånsom måte for å unngå skader