Jaktfelt 2 m/Gråvatna hytta. Fjellstyrene i Stjørdal og Meråker
Søknad 7-dagers jaktkort for inntil 4 jegere m/u hund inkludert Gråvatn hytta hos Fjellstyrene i Stjørdal og Meråker. Forventet trekningsdato er i starten av mai.
1
Arter
- Lirype
- Fjellrype
- Røy
- Tiur
- Orrhane
- Orrhøne
Beliggenhet
Viktige datoer
07.03.2025 kl. 09:00
01.04.2025 kl. 23:59
Kontakt selger
Kjøp/søk kort her
Jaktkvoter
Vi planlegger å gjennomføre en taksering i august som skal danne grunnlaget for fastsettelse av baglimit inneværende sesong. Jegerne er selv forpliktet til å orientere seg om dette.
Fangstrapportering
For å jakte her må du levere fangstrapport etter turen.
Rapporter fangstMer detaljert beskrivelse
De som blir trukket ut får en e-post og SMS om dette. Søkes det som jaktlag vil jaktleder få tilbudet.
Jaktlaget er bindende og jegere på laget kan ikke endres etter søknadsfrist / trekning.
Du får en frist til å takke ja/nei og den må overholdes. Du får kun ett tilbud. Hvis du ikke får et tilbud blir du stående på venteliste. Vi tildeler videre fra denne ventelista hvis noen takker nei til tilbudet sitt. Pass på at e-post og telefonnummer er korrekt utfylt slik at du får de beskjedene du skal. Vi legger også ut på vår hjemmeside når trekning er foretatt. Husk at du må ha løst jegeravgift før du får kjøpt jaktkortet.
Det er ikke anledning til å avbestille jaktkort eller hytte etter at kjøpet er gjennomført. Betalt jaktkort og hytteleie refunderes ikke.
Sonen og Sonvadsfoss allmenninger ligger sørøst i Stjørdal kommune, mens Meråker allmenning ligger sørvest i Meråker kommune. Allmenningene er høyereliggende med Skarven 1171 moh og Kleppen 928 moh som de høyeste toppene. Sonvannene er dominerende elementer i området. Enklest adkomst er Sondalen inn til parkering ved Sildra, gruset sti tar deg derfra inn til vestre Sonvannet. Allmenningene styres av 2 fjellstyrer; Sonen og Sonvadsfoss fjellstyre, samt Meråker fjellstyre.
Fjellstyret forvalter jakt, fiske, seter og beiterettigheter. Allmenningene har ikke virkesrett, men Statskog som grunneier forvalter grunndisponeringer.
Småviltjakt:
Sonen og Sonvadsfoss og Meråker fjellstyrer, sammen med Sunndal grunneierlag er med på en felles kortadministrasjon for fjellstyrene i Stjørdal. Områdene er fine lirypeområder nedenfor skoggrensa og fjellryper rundt toppene. I skogen finner du skogsfugl og hare.
Totalareal: 105.400 daa – Annet u.skoggr.: 35.000 daa – Høyfjell: 70.400 daa.
Hytter: Sonen og Sonvadsfoss og Meråker fjellstyre har 3 utleiehytter og flere åpne hytter
Jaktregler
Generelle regler:
-
Generelle jaktregler gjelder, men merk følgende tillegg:
-
Se vedlegg for fullstendige vilkår for småviltjakt hos oss og for informasjon om innenbygds regler.
-
Ingen refusjon ved kjøp av jaktkort.
-
Samjakt praktiseres i statsallmenningene – småvilt- og storviltjakt kan foregå samtidig. Jegere skal vise hensyn til hverandre.
-
Jerpe er fredet hele sesongen.
-
Kvote og baglimit vil kunngjøres senere.
Viktige regler for jakt:
-
Hund: Det er tillatt å jakte med hund, men maksimalt én hund per jeger.
-
Våpen: Kun haglegevær tillatt, maks to skudd. Halvautomat og pumpehagle kan ikke lades med mer enn to patroner.
-
Kontroll: Jegere plikter å fremvise skutt vilt for kontroll – dette kan kreves ved åpning av sekk, bil eller annet sted der fangsten oppbevares.
-
Personlig jaktkort: Jaktkortet er personlig og kan ikke overdras til andre.
-
Rapportering: Resultat av jakten (uansett utfall) skal rapporteres via Inatur.no.
-
Brudd på regler kan føre til utelukkelse fra jakt og i alvorlige tilfeller politianmeldelse.
Jakttider:
-
Småvilt: 10. september – 23. desember.
-
Hare og rev: Følger nasjonale jakttider.
-
Jerpe: Fredet hele sesongen.
Kontroll:
-
Fjellstyrene vil utføre kontroll av jaktkort, baglimit, allmenningsgrenser og øvrige bestemmelser.
-
Gyldig jaktkort og betalt jegeravgift skal alltid medbringes under jakt og vises uoppfordret ved kontroll.
-
Jegere er ansvarlige for å sette seg inn i statsallmenningens grenser, som er avmerket på kartserien Norge 1:50 000.
Allmenningskort / Sesongkort:
-
Sesongkort gir rett til småviltjakt i:
-
Leksdal, Skatval, Borås, Rauå og Burås statsallmenninger.
-
-
NB! Sonen og Sonvadfoss statsallmenninger er ikke inkludert i sesongkortet for å begrense jakttrykket på rypa.
-
Sesongkort tildeles etter regulert periode – mer informasjon kommer på våre hjemmesider.
-
Jaktkortet gjelder for jakt med og uten hund.
Innenbygdsregler:
-
For Skatval og Borås statsallmenning må du være bosatt i gamle Skatval kommune.
-
For Burås og Rauå statsallmenning må du være bosatt i gamle Hegra kommune.
-
For Sonen, Sonvadfoss og Meråker statsallmenning må du være bosatt i gamle Hegra kommune.
-
For Leksvik statsallmenning må du være bosatt i gamle Lånke kommune.
Viktig:
-
Jegeravgift må være betalt og registrert i Jegerregisteret før jaktkort kan kjøpes på Inatur.no.
-
Betal gjerne jegeravgiften online for umiddelbar registrering.
Kart:
-
Grensene for statsallmenningene er markert på Norge 1:50 000-kartet.
-
Kart med grov fremstilling finnes i vedlagte filer.
Er du innenbygds? se under! Kart ligger i vedlegg.
- For Skatval og Borås statsallmening må du bo i gamle Skatval kommune for å være innenbygds!
- For Burås og Rauå statsallmening må du bo i gamle Hegra kommune for å være innenbygds!
- For Sonen, Sonvadfoss og Meråker statsallmening må du bo i gamle Hegra kommune for å være innenbygds!
- For Leksvik statsallmening må du bo i gamle Lånke kommune for å være innenbygds!