Rådyrjakt på statsallmenningene i Steinkjer - Steinkjer fjellstyre
Steinkjer fjellstyre tilbyr rådyrjakt i Båbu og Kjesbu jaktfelt og Sellifjell jaktfelt. Terrengene er henholdsvis ca. 109 000 dekar og ca. 108 000 dekar stort, med flere innfallsporter.
Arter
- Rådyr
Kjøp kort her
Sjekk jakttrykk i området
Om selger
Steinkjer fjellstyre forvalter jakt og fiske på ca. 232 200 dekar med statsallmenning i Steinkjer kommune, med hjemmel i fjelloven.
Steinkjer fjellstyre har kontorsted i Høvdingveien 10, 7725 Steinkjer.
Jaktkvoter
- Ett kort gjelder ett dyr.
- I perioden 10. august - 24. september gjelder kun jaktrett på voksen bukk.
- Dyr skal rapporteres samme dag som det er felt, tlf 957 59 652.
- Eventuelle tilleggskort gir ingen rett til å felle ett ekstra rådyr, men gir kun rett til å jakte sammen med den som har kjøpt hovedkortet og vedkommendes fellingsrett.
- For perioden 15.10-28.10 gjelder ikke jaktkortet, da elgjakt pågår og samjakt ikke skal foregå.
Fangstrapportering
For å jakte her må du levere fangstrapport etter turen.
Rapporter fangstMer detaljert beskrivelse
Jaktfeltet Båbu og Kjesbu (Båbu og Kjesbu statsallmenninger) har et totalareal på ca. 109 000 daa. Jaktfeltet Sellifjell har et totalareal på ca 108 000 daa. Feltene har varierende vegitasjon, med granskog, noe blandingsskog, myr og åpne områder..
Bestand
Det er en varierende men stabil rådyrbestand i området.
Anbefalte lenker
Jaktregler
Jegeravgiften må være registrert betalt før jaktkort kan kjøpes.
For å få registrert jegeravgiften som betalt samme dag kan den betales direkte på www.brreg.no
Ved betaling over nettbank må man regne med at det kan ta flere dager før betalingen er registrert hos jegerregistret.
Oversikt over jakt- og fangsttidene kan du finne her.
På statsallmenning praktiserer samjakt i deler av jakta. Det vil si at det kan være småviljegere og storviltjegere på de samme områdene.
I perioden 15.10 - 28.10 har elgjegerne fortrinnsrett til å utøve jakt under tregrensa. Småviltjakt skal da ikke forekomme, herunder også rådyrjakt. Resten av sesongen må småviltjegere ta kontakt med elgjaktlaget før de starter jakta i skogen. Dette gjelder i utgangspunktet for hele jaktsesongen utover nevnte datoer. Kontaktinfo vil bli annonsert.
Det oppfordres derfor til kontakt mellom småvilt- og storviltjegere.
Ett kort gjeder for ett dyr
Det er mulig for flere jegere å jakte på samme rådyrløyve, dette gjelder ikke under bukkejakta. For å kunne gjøre dette må det kjøpes et tilleggskort som ligger på tilbudet - såfremt det er åpnet for denne muligheten. Dette kortet er ikke gyldig dersom det ikke benyttes sammen med hovedkortet.
Ved kjøp av tilleggskort må du jakte sammen med den som har kjøpt hovedkortet på rådyr. Jaktes det uten at den som har hovedkortet er med betegnes det som ulovlig jakt.
Tilleggskort gir ingen rett til å felle ett ekstra rådyr, men gir kun rett til å jakte sammen med den som har kjøpt hovedkortet og vedkommendes fellingsrett.
Dyr skal rapporteres samme dag som det er felt. Send bilde, hvem som har skutt og hvor.
Fra og med 2023 skal alle felte rådyr (og villsvin) rapporteres i Hjorteviltregisteret, ikke i jakt og fangstrapporten til SSB.
For rådyr brukes mobilappen Sett og skutt, for mer info se vedlagt brev fra Miljødirektoratet. I tillegg skal jaktfeltnr registreres under feltet "merknad"
Jaktkortet er personlig, og kan ikke overdras til andre. Betalt jaktkort refunderes ikke.
I området Giskås skytefelt er rådyrjakt ikke tillatt.
Bruk av hund
I bukkejakta er hund ikke tillatt.
Det tillates kun en hund løs under ordinær jakt.
Hunder som brukes løs til jakt så lenge det beiter husdyr i terrenget skal ha godkjent sauerenhetssertifikat. Den som disponerer hunden er ansvarlig for all skade som hunden måtte forvolde på husdyr.
Krav om godkjent ettersøkshund.
i Henhold til §23 i forskrift av 22. mars. 2002 nr. 313 om utøvelse av jakt, felling og fangst, skal jeger/jaktlag under jakt ha tilgang til godkjent ettersøkshund. Dersom slik hund ikke medføres under jaktutøvelsen, skal det gjennom skriftlig avtale være sikret tilgang innenfor rimelig tidsrom etter påskyting (innen 4 timer). For mer informasjon og avtaleformular se Miljødirektoratets internettsider om ettersøkshund.
Veibeskrivelse
Det er flere veialternativer inn i området. Se kartutsnitt.