Rådyrjakt - Evjemoen i Evje og Hornnes kommune
Rådyrjakt i Evjemoen skytefelt. Skytefelt med intensiv aktivitet. Dette legger en del begrensinger for jakten. Les nøye under generell beskrivelse. Området er relativt flatt og preget av barskog.
Arter
- Rådyr
Beliggenhet
Viktige datoer
25.04.2025 kl. 09:00
04.05.2025 kl. 23:59
Kontakt selger
74 21 30 00 tast 1
Kjøp/søk kort her
Om selger
Statskog er en garantist for at alle har tilgang til jakt og fiske. Statskog legger til rette for friluftsliv på egen grunn.
La deg inspirere
Jaktkvoter
Ett kort gjelder ett dyr
Fangstrapportering
For å jakte her må du levere fangstrapport etter turen.
Rapporter fangstMer detaljert beskrivelse
Forsvarsbygg - Rådyrjakt – Bukkejakt på Evjemoen skytefelt.
Rådyrjakta foregår i Evjemoen skytefelt. Evjemoen ligger i Evje og Hornnes kommune og er lokalisert sør for Rv 42 og øst for elven Otra. Skytefeltet er på 7800 daa. Området har de siste årene hatt en god bestand med rådyr. Området er relativt flatt og med tett skogsbilveinett (med bom). Skytefeltet er ikke innegjerdet, det vil si åpent for allmenn ferdsel til fots. Det er samjakt med ett elgjaktlag i området. Det er stor skyte- og treningsaktivitet innenfor området. Det vil påvirke jaktaktiviteten i form av at det vil være dager og perioder der det ikke vil være mulig å jakte innenfor området, eller at deler av området vil være stengt for jakt.
På grunn av skyte- og treningsaktiviteten er det derfor svært viktig at de som jakter i skytefeltet holder seg informert om aktivitetsplanene i feltet og selv informerer skytefeltadministrasjonen om egen jaktaktivitet.
All ferdsel i forbindelse med jakt i området skal meldes skytefeltadministrasjonen og jegerne skal og må rette seg etter de retningslinjene som gis.
Utover de begrensningene som gis av skytefeltadministrasjonen følger de regler som er gitt av offentlig viltforvaltning for jakt på rådyr. Det er krav om tilgang på godkjent ettersøkshund ved jakt på rådyr.
Tildelingen av kort vil forgå ved trekning, og det tildeles ett kort pr jeger. Det tildelte kortet er personlig. Årlig søknad på bukkejakt. Rådyrjakt for lag skal medlemmene oppgis, tildeles for 4 år.
Det vil foregå elgjakt på Evjemoen i samme tidsrommet som rådyrjakt. Det er viktig at det er dialog mellom rådyrjegere og elgjegere, og at begge jaktlag strekker seg for å få til en best mulig samjakt. Eventuelt at det avtales i god tid hvilke helger den ene jakten skal prioriteres fremfor den andre. .
Jegerene skal kontakte skytefeltadministrasjonen senest dagen før de ønsker å jakte. Det gjøres ved å henvende seg til Johnny Aas (951 99 140) hverdager mellom klokken 08.00 - 15.00.
Jaktregler
LES VEDLAGTE JAKTREGLER (Regler for småviltjakt i Statskog f.o.m. 2025)
Jegeravgiften må være registrert betalt før jaktkort kan kjøpes.
For å få registrert jegeravgiften som betalt samme dag kan den betales direkte på www.brreg.no
Ved betaling over nettbank må man regne med at det kan ta flere dager før betalingen er registrert hos jegerregistret.
FANGSTRAPPORTERING
Når man har aktivert en eller flere jaktdager blir man automatisk (på sms og e-post) bedt om å rapportere fangsten. Jegere plikter å rapportere alle aktiverte jaktdager. Det vil si at det også må leveres rapport selv om det ikke ble jaktet. Fangstrapport må innleveres når en aktivert jaktperiode er over eller senest 10 dager etter utløpet av en aktivert jaktdag. I enkelte tilfeller vil det kreves hyppigere rapportering, dette vil da fremgå av tilsendt sms/e-post. Det er et krav om fortløpende levering av fangstrapport underveis i jaktsesongen. Fangstrapport må være levert for å kunne kjøpe nye jaktkort eller aktivere flere jaktdager.
Oversikt over jakt- og fangsttidene kan du finne her.
Statskog praktiserer samjakt. Det vil si at det kan være småviljegere og storviltjegere på de samme områdene. Under 1. uka i elgjakta skal småviltjegere ta kontakt med storviltjegerne som jakter på det Statskog-jaktfeltet hvor du skal utøve småviltjakt.
Ellers i jakta oppfordres det til kontakt.
Du kan finne jaktlederne på Statskog sine jaktfelt ved å bruke kartinnsynet for storviltjakt eller via fellingsrapporten.
For kjøp av jakt-/fiskekort, som gjelder for en bestemt dato eller et bestemt tidsrom, foreligger ikke angrerett, (jf. angrerettloven § 22 bokstav m.
Kartinnsyn storviltjakt - elg og hjort
Kartinnsynet hjelper deg med:
•kart over jaktfelt
•navn på jaktleder
•navn på kontaktperson (oppsyn)
Zoom inn og klikk på valgt jaktfelt for å få opp informasjon.
Her finner du kartinnsynet for storvilt (elg og hjort)
Ett kort gjeder for ett dyr
Det er mulig for to jegere å jakte på samme rådyrløyve. For å kunne gjøre dette må det kjøpes et tilleggskort som ligger på tilbudet - såfremt det er åpnet for denne muligheten. Dette kortet er ikke gyldig dersom det ikke benyttes sammen med hovedkortet.
Ved kjøp av tilleggskort må du jakte sammen med den som har kjøpt hovedkortet på rådyr. Jaktes det uten at den som har hovedkortet er med betegnes det som ulovlig jakt.
Tilleggskort gir ingen rett til å felle ett ekstra rådyr, men gir kun rett til å jakte sammen med den som har kjøpt hovedkortet og vedkommendes fellingsrett.
Felt dyr skal rapporteres så snart man har mobildekning.
Jaktkortet er personlig og kan ikke overdras til andre.
For tilgang til ettersøkshundregister https://www.nkk.no/ettersokshundregister/category1162.html
Veibeskrivelse
Evjemoen ligger i Evje og Hornnes kommune og er lokalisert sør for Rv 42 og øst for elven Otra