Storskoghytta i Rago i Sørfold kommune

Storskoghytta er lita med enkel standard og sengeplass til 3-5 voksne. Hyttene åpnes for utleie i Inatur i perioder. Andre periode 1.mai ut juli er åpnet for utleie.

Størrelse og ankomst

Senger til
5 personer
Ankomst
tidligst kl 16:00
Avreise
senest kl 15:00

Adresse

Adresse
Rago 1
Poststed
8226 Straumen

Beliggenhet

Kontakt utleier

Fauske og Sørfold jeger- og fiskeforening

91640932

hytteleie@fsjff.no

Velg ankomst og avreise

Om utleier

Medlemmer som ønsker å leie hytten kan før 1.juni bestille på e-post: hytteleie@fsjff.no
Fauske & Sørfold jeger- og fiskeforening er en frivillig og dugnadsbasert medlemsforening. Våre utleietilbud er primært for våre medlemmer, men da vi som en del av vårt formål har å fremme friluftslivet i Norge er våre tilbud også åpne for andre medlemmer i Norges Jeger- og Fiskerforbund og for allmenheten.

Nøkkel hentes på Straumen på rådhuset, ved bibliotekets inngang. Du vil få oppgitt kode til nøkkelboksen.

Hjemmesiden https://www.njff.no/nordland/fauskeogsorfold

Hjemmeside Facebook

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063497622761

Vi ønsker tilbakemelding etter leieperioden.

Om hytta

Storskoghytta ligger ved vestenden av Storskogvatnet (193moh) i Rago nasjonalpark.

Hytten ligger fint til inne i skogen på vestsiden av Storskogvatn omentrent 250 meter fra den åpene hytten til Statskog. Hytten er en liten tømmerhytte med enkel standard som ble bygget i 1933 er delt i to, der den ene delen disponeres av foreningen, mens den andre tilhører Storskog/Sjunkfjord reinbeitedistrikt.

 

Storskoghytta er ei lita og trivelig hytte med sengeplass til 3-5 voksne. Det er vedovn til oppvarming. Her er 3-bluss gassapparat, solcelle for belysning og ellers det man trenger av kopper og kar. Til hytta hører naust med båt og garn. Veden finner man i naustet nede ved vannet det følger også med 1 båt.

 

Adkomst til Hytten:

Tretti minutters kjøring nordover fra Fauske. Avkjøring fra E6 til Nordfjord og Rago er skiltet.

Parkering ved veiens slutt ved Lakshola/Øvereng. Derfra 8 km på merket sti til hytta.

Turen fra Lakshola til Storskogvatn tar alt fra 2.5-5 timer etter merket sti i ett noe krevende terreng.

Det starter bratt med ei kneik på et par hundre meter. Deretter flater terrenget mer ut hvor stien kroker seg langs elva og over Mellaforsbrua.

Så følger det på ny en kneik på et par hundre meter før man er oppe på Nordskaret. Her passer det med pause hvor man kan betrakte noen av elvas meandersvinger nedenfor.

Fra Nordskardet følger man klopper over det blauteste myrene fram mot nasjonalparkgrensen, hvor stimerkingen skifter farge fra rødt til gult. Her åpner også landskapet seg opp og man får blant annet utsikt nord-østover mot fjellene Rago, Litl-Rago, Snøtoppen og Gaulis. I sørøst ser man Litlverivass-hamran hvor botaniker Carl von Linnè kom vandrende på sin "Lapplandsresa" i 1732, på tur ned til Tørrfjorden.

Stien går videre over tørre furumoer i småkupert terreng fram til utløpet av Storskogvatnet.

En tur til Storskogvatn egner seg godt som en dagstur. Anbefalte severdigheter som man kan få med seg er Sørengammen og utsikten fra kanten av fossen ved utløpet av storskogvatn.

 

Jakt og Fiskemuligheter:

Det er mye fin ørret i Storskogvatn og i vannene rundt om. Her er også fine jaktmuligheter etter småvilt men her må hver enkelt holde seg oppdatert på hva man har lov og jakte og hva som er fredet da det er egne bestemmelser inne i nasjonalparken.

 

Praktiske opplysninger:

·        Det finnes ikke mobildekning i området rundt hytten.

·        vann hentes i vannet ca. 60 meter fra hytten i Storskogvatnet

·        det oppfordres til å ha med eget toalettpapir da alt utstyr må bæres inn og hytteansvarlige ikke har mulighet til og følge opp att det finnes tilgjengelig til en hver tid.

·        gråvann helles ut i skogen rundt hytta, men ikke direkte på stien.

·        hytten vaskes før avreise.

·        ovnen tømmes for aske før avreise asken tømmes bak utedoet.

·        all søppel skal tas med tilbake ikke sett igjen mat

·        hytten har 4 sengeplasser må ha med eget sengetøy

·        hunder er hjertelig velkomne, men de skal ikke være i sengene.

·        røyking er ikke tillatt i hytten.

Der det leies båter sammen med hytte, må leier påse at båtene settes opp i stø/naust på en sikker måte for vind/vær og på anvist plass.

Ta kontakt med ansvarlige på hytten før leie for å få tips og anbefalinger til turen.

Robert Fredheim, tlf 90161436

Are Ohna Jakobsen, tlf 90890929

Hytte-/Avbestillingsregler

Informasjon og vilkår for hytte- og båtutleie av Fauske & Sørfold jeger- og fiskeforening:

 

Fauske & Sørfold jeger- og fiskeforening er en frivillig og dugnadsbasert medlemsforening. Våre utleietilbud er primært for våre medlemmer, men da vi som en del av vårt formål har å fremme friluftslivet i Norge er våre tilbud også åpne for andre medlemmer i Norges Jeger- og Fiskerforbund og for allmenheten.

 

Det er imidlertid viktig å være klar over at dette ikke er et kommersielt tilbud. Leier man hytte eller båt av oss, så er det på samme vilkår og forutsetninger som for våre egne medlemmer, bortsett fra at vi tar en høyere utleiepris for ikke-medlemmer.

 

Vi har ingen ansatte som på kort tid kan ordne opp i feil og mangler eller bistå hvis leietaker ikke «får ting til». Våre rutiner er lagt opp til at hytter og båter drifter seg selv. Dette innebærer at alle må ta ansvar og behandle alt på en skikkelig måte, samtidig som man gir tilbakemelding når det oppdages feil og mangler. Vi har heller ingen avbestillingsmulighet, men ved uforutsette hendelser, for eksempel når været umuliggjør sikker ferdsel, er vi fleksible i forhold til å finne et nytt tidspunkt.

For å sikre at de som leier våre hytter og båter ikke setter seg selv i fare må leietakere akseptere følgende regler og kunnskapsbakgrunn:

 

-        Jeg har kunnskap om bruk av vedovn, sag og øks.

-        Jeg har kunnskap om bruk av gassbluss for matlaging.

-        Jeg kan bruke GPS eller kart og kompass.

For hytter med båter og for båtutleie kreves det at:

-        Jeg har kunnskap om bruk av båt og jeg kan ro.

-        Jeg aksepterer at ved all bruk av båt skal redningsvest brukes. 

Regler og oppslag i hytter og naust skal leses og følges.

Mat og matrester, tomgods og søppel skal tas med hjem.

Regler for jakt, fiske og motorferdsel skal følges. (Statskog) 

 

Avbestillingsregler

Avbestilling meldes til epost: hytteleie@fsjff.no

Normalt refunderes ikke betalt leie.

Det gis ingen refusjon ved avglemmelse, sykdom/covid eller ved dårlig vær. Unntak kan være ved ekstremvær der folk blir frarådet å ferdes i fjellet og der Statskog evt stenger for jakt i aktuell leieperiode (utsolgt/opptatt område).

(Avbestillingsregler redigert 06.06.2024)

 Leietakere
Hytta kan leies av alle, men det er differensiert leiepris for medlemmer i Fauske og Sørfold Jeger- og
Fiskerforening (FSJFF). Det hakes av for FSJFF-rabatt for medlem ved leie hos
Inatur. Leietaker plikter å legitimere seg hvis utleier ber om dette.

Hytta leies ikke ut på langtidsleie eller til næring.


Leieperiode
Leieperiode helg er fra fredag kl 16 til søndag kl 15.
Leieperiode døgn er fra kl 16 til kl 15 neste dag. På hytter hvor man er avhengig av båt gjelder leieperioden fra man forlater/ankommer naustet. Hvis nøkkel ikke leveres innen samme dag etter leien, vil leietaker bli belastet for utleiedøgn inntil nøkkel leveres.

Utestengning
Styret har rett til å utestenge leietakere for kortere eller lengre perioder ved misbruk av utleiereglene
eller mislighold av leieavtale. Mislighold av leieavtale kan medføre erstatningsansvar.

Nøkkelhenting

Nøkkel til hytten hentes ved Rådhuset på Straumen ved inngangen til Sørfold folkebibliotek. Du vil motta kode til nøkkelboks på kvittering etter utført betaling. Dersom så ikke skjer - kontakt hytteutleie@fsjff.no  i god tid før leieperioden starter for å få oppgitt koden. 

 

The key to the cabin can be picked up at the Rådhuset in Straumen at the entrance to the Sørfold public library. You will receive a code for the key box on the receipt after payment has been made. If this does not happen - contact hytteutleie@fsjff.no in good time before the rental period starts to obtain the code.

Turtips