Kåret. Liten, koselig tømrahytte i Fåvangfjellet

Kåret, er en sjarmerende liten tømrahytte som ligger perfekt til i et vakkert turterreng. Omgitt av skog og fjell, gir hytta en idyllisk og rolig atmosfære. Ca 30 min å gå til nærmeste fiskevann

Størrelse og ankomst

Senger til
3 personer
Antall soverom
1
Areal
40 m2
Ankomst
tidligst kl 15:00
Avreise
senest kl 13:00
Avstand fra vei
0 km (sommer)
0 km (vinter)

Adresse

Adresse
Øygardsvegen 81
Poststed
2634 Fåvang

Beliggenhet

Kontakt utleier

Runar Stenumgard

97612523

runar.stenumg@gmail.com

Velg ankomst og avreise

Om utleier

Hytta hører til ett lite gardsbruk (Sandbu) som ligger nede i bygda.

Plassen var tidligere en hemseter, menn hytta er oppsatt på stedet i nyere tid. 

 

Om hytta

Hytta ( Kåret som navnet er) er av enkel standar, med felles kjøkken stue, og ett lite soverom med to senger. Hytta har en relativt stor gang med en seng.

Det er fult mulig å ligge flere i hytta, om man ordner seg med noe å ligge på.

Det er vannpost på utsiden av hytta, med drikkevann.

Parkering rett på utsida av hytta.

Ligger glimrende til for utøvelse av jakt, fiske og turer, sommer som vinter.  Skiløype starter 100 meter fra hytta, og tar deg til ett stort løypenett innover Fåvang Østfjell.

LEIETAKER VASKER ETTER ENDT OPPHOLD

Hytte-/Avbestillingsregler

Utleie av hytta er basert på at leietaker må medvirke til orden og renhold. Er hytta ikke i god orden når leietaker tar den i bruk, kan det skyldes at den forrige leieren har forsømt seg. La ikke neste gjest få den samme ergrelse. 

Det skal ikke røykes inne i bua.

Inventar og utstyr behandles med forsiktighet. Blir noe ødelagt skal dette erstattes.

Hunder skal befinne seg på gulvet. Sengetøy og madrasser må ikke benyttes som liggeunderlag for hund.

Ved: Ved finner du i uthuset.

Annet: Ta gjerne med litt stearinlys, fyrstikker og dopapir, i tilfelle det er tomt for det.

Avreise:

  • Alt lys skal slukkes og hovedbryter på solselleregulator skal settes på "Av".
  • Gulv, bord og benker skal være vasket.
  • Alt kjøkkenutstyr som er benyttet vaskes og settes på riktig sted. Alle kjeler og panner rengjøres ekstra godt. Skyll kaffekjel for grut.
  • Propanapparatet skal være rengjort og ventil slått av. Ikke ta av hele koblingen til propanflaska.
  • All søppel tas med hjem eller kastes i nærmeste container (container står ved innkjøring til hytta)
  • Ingenting skal legges igjen i hytte eller uthus. Matrester rundt bua er ikke trivelig å se på. All medbrakt proviant skal tas i retur.
  • Lukk alle vinduer og lås døren forsvarlig. 


Kontaktperson: Runar tlf: 976 12 523 

Avbestillingsregler

  • Oppholdet betales på inatur.no ved bestilling.
  • Ved avbestilling inntil 30 dager før oppholdet starter refunderes 80 % av beløpet.
  • Ved avbestilling mellom 30-10 dager før oppholdet starter refunderes 50 % av beløpet
  • Ved avbestilling 10 dager eller mindre før oppholdet starter gis ingen refusjon

 

Vi anbefaler alle leietakere å ha sin reise-/avbestillingsforsikring i orden.

Endringer/avbestilling av leieforholdet rettes til hytteeier, se kontaktinfo

Nøkkelhenting

Kodeboks ved ytterdøra

Turtips

Fra hytta er det ca 30 min å gå til nærmeste fiskevann. Kanskje Norges fineste fiskevann med over 20 holmer og skjer. Holmtjønnet er et godt fiskevann med ørret og abbor. Det er ikke uvanlig med ørret på kiloen på kroken der. Vannet ligger på 900 moh. Det er tørt og fint rundt vannet, ikke myr. 

Det går delevis sti rundt hele vannet, en kjempefin gåtur om man ikke vil prøve fiskelykken, men heller ta en spasertur.

Det er flere vann i området med brukbar bestand av ørret. 


Er man på leting etter storfisken, og vil prøve fiskelykken i flere vann, er det en fin runde ( dagstur) hvor man kan gå rundt til tre, fire vann hvor man starter på hytta og kommer ned igjen til hytta. 


Fåvang Østfjell som ligger litt lenger inn, fem km med bil er det også mange meget fine fiskevann, med bestander av ørret. Delvis stor fisk om man er heldig i mange av vanna. Er tatt fisk på mellom 1,5 og 2 kilo hvert år her. Største fisken blir premiert for hver sesong.

Vinterstid er det også tillatt med pilking i Svartjønnet, ca tre kvarter på ski etter oppkjørt skiløype.

Kvitfjell alpinanlegg ligger ca en halv times kjøretur unna målområdet. Så vil man prøve alpinski og ha en billig overnatting er Kåret ett nesten perfekt utgangspunkt. Kvitfjell taxi kjører og henter om man vil ta det helt ut på afterski etter ent dag i skibakken.

Kverberget er en liten topp, med storslagen utsikt både innover seterområder og ned i dalen. Turen tar alt fra 1,5 timer til hele dage, kommer an på hvor mye man vil nyte utsikten. Ta med kikkert.

Vintertid er det en skuterkjørt løype på ca en kilometer inn på Fåvang Østfjell sitt løypenett. Her kan man gå i times vis, mil etter mil på ski. Løypenettet henger sammen med Hafjell, Øyer og Sjusjøen hvis man vil legge ut på langtur.

Ringebu statsalmenninger ligger også ikke så lange kjøreturen fra hytta med store fjellområder, hvor man kan oppleve villrein på nært hold. Dette er den siste opprinnelige villreinstammen i Europa, så hvis hensyn ved iakttagelse av urdyret hvor det går og beiter, sommer som vinter. Ca 12 km med bil inn til statsallmenninga. Er man heldig og får villreinsjakt i Ringebu er det ingen umulig beliggenhet på hytta for å bo her og jakte i fjellet. Flere inngangsveger til jaktterrenget. 


Fåvang utmarkslag selger også kort på småvilt. Fritt salg uten søknad. Kan være stor bestand av både hare og orre, tiuren er også i området. Går man opp i høyda, er det flere mindre fjellpartier det finest rype i. JAKTA KAN STARTE FRA HYTTEDØRA.

 

 ER DET NOE MAN LURER PÅ, ER DET BARE Å TA KONTAKT PÅ TLF TIL RUNAR 97612523.

 

VELKOMMEN TIL KÅRET ☺️

Andre aktuelle tilbud