Langvatnbue - Dalsida statsalmenning - Lesja fjellstyre
Hyggelig bu perfekt beliggende ved fiskevann med gode muligheter for jakt og fjellturer.
Størrelse og ankomst
- Senger til
- 4 personer
- Antall soverom
- 1
- Areal
- 25 m2
- Ankomst
- tidligst kl 13:00
- Avreise
- senest kl 12:00
- Avstand fra vei
- 15 km
Beliggenhet
Kontakt utleier
91005169
Velg ankomst og avreise
Om hytta
Bua er ca. 25 m2, og har 4 sengeplasser i kombinert oppholdsrom, kjøkken og soverom.
Kjøkkenet er utstyrt for 4 personer. Gasskokeapparat. Vedovn. Ved i yttergang.
Nyttig info:
- Det er ikke bru over Tverråe i Skamsdalen og Jore innenfor Lesjøen. Vadested må brukes. Det kan det være litt vanskelig å komme seg tørrskodd over ved høy vannføring.
- Det er ikke mobildekning i dette fjellområdet så fiskekort må kjøpes på forhånd.
- Det er båt i naust ved Langvatnbua. Det ligger båt i naust ved Langvasstjønnene. (GPS-koordinater: 32 V 0506050 6908250)
- Alle buene i høgfjellet er vinterstengt fra 1.november til 15.juni av hensyn til villrein. Tirsdag uke 3 åpnes det opp for booking av bua fra 15.juni.
Hytte-/Avbestillingsregler
På grunn av store avstander er det ikke mulig for fjellstyret å klargjøre hyttene mellom hver gang de brukes. Fjellstyret er derfor avhengig av at alle som bruker hyttene ordner og vasker skikkelig etter seg.
Hytteregler:
- Skifte av hyttedøgn skjer kl. 12.00.
- Gjør deg kjent med hvor brannslukningsapparat er plassert når du kommer til hytta, og sjekk om røykvarsleren virker.
- Røyking er ikke tillatt.
- Hunder skal ikke ligge i senger eller møbler, eller forlates alene inne i hytta.
- Gassflasker skal stenges etter bruk, men kobles ikke fra slangen.
- Sett ikke igjen mat når du forlater hytta.
- Det er ikke tillatt å legge igjen eller lagre personlig utstyr i hytta.
- Når hytta forlates skal den være ryddet og skikkelig rengjort til neste bruker.
- Brukte filler skal kokes etter bruk.
- Sett ikke igjen vann i bøtter og kjeler.
- Eventuelle skader som oppstår på hytta eller inventaret meldes til fjellstyret.
- Veden skal ikke brukes til bålbrenning utendørs. Ved overtredelse gis et gebyr på kr 1000,-
- Søppel tas med ved avreise.
- Lukk igjen ventiler og evt. skodder for vinduene ved avreise.
Avbestillingsregler:
- Ved avbestilling mer enn 4 uker før leiestart refunderes 85 % av leieprisen.
- Ved avbestilling mindre enn 4 uker før leiestart refunderes 75 % av leieprisen.
- Ved avbestilling mindre enn 2 uker før leiestart refunderes 50 % av leieprisen.
- Ved avbestilling mindre enn 1 uke før leiestart refunderes ikke leieprisen.
- Ved spesielle forhold (sykdom / kraftig uvær) kan hytteleie refunderes med inntil 75 %. Med kraftig uvær menes ekstremvær som meldes på nyhetene.
- For refusjon til utenlandske kontonummer trekkes et administrasjonsgebyr på kr 100,- fra refusjonsbeløpet.
Nøkkelhenting
Nøkler kan hentes på YX Bjorli og Joker Lesja mot fremvisning av kvittering .
YX Bjorli har åpent: Mandag-fredag: 8.00-22.00 Lørdag og Søndag 9.00-22.00
Joker, Lesja sentrum: Mandag-fredag 9.00-18.00 Lørdag 9.00-17.00 Stengt søndager
Utlevering til andre tider og plasser må avtales direkte på lesja@fjellstyrene.no innen 2 uke før ankomst.
Veibeskrivelse
Fra Aurstad som ligger 3 km øst for Lesja sentrum, kjører en ca. 21 km langs Dalsideveiene til Skamsdalssetrene. Fra Skamsdalssetrene er det 4-5 timers gange forbi Lesjøen og gjennom Langvassdalen fram til Langvatnbua.
Turtips
Fiske: garnfiske på Langvatnet og langvasstjønnen er forbeholdt innenbygdsboende. Bra stangfiske i Langvasstjønnene og det er verdt å prøve Langvatnet. Det er ikke det enkleste vannet å få fisk på stang i, men den som er her har meget bra kondisjon og størrelse. Andre tips er Trolltjønn i nordenden av langvatnet og tjønnene ut mot Åmotsdalen/Drugshø.