Fellesfiskekort for Finnemarka
Finnemarka Utmarksråd v/Statskog SF distribuerer et fellesfiskekort for hele Finnemarka. Dette gir deg fiskemuligheter i alle vann i Finnemarka.
Arter
- Ørret
- Abbor
- Røye
- Sik
Beliggenhet
Kontakt selger
74 21 30 00 tast 1
Kjøp fiskekort her
Om selger
Statskog er en garantist for at alle har tilgang til jakt og fiske. Statskog legger til rette for friluftsliv på egen grunn.
La deg inspirere
Fiskekvoter
Mer detaljert beskrivelse
Generell beskrivelse
På vegne av alle grunneierlag, jeger- og fiskerforeninger samt Drammen sportsfiskere, ønsker Statskog velkommen til et unikt område med muligheter for fine opplevelser. Inntektene av fellesfiskekortet går tilbake til de respektive foreninger til kultiveringsarbeide mm. Hele Finnemarka er på 430.000 dekar og i alt finnes det 170 vann som dekkes av felleskortet. Området grenser i nord mot Tyrifjorden, i vest og sør mot Drammensvassdraget og i øst mot Lierdalføret. Personer under 16 år fisker gratis. De over 16 år må løse fiskekort før fisket starter. Felleskortet er et tilbud til de som vil farte litt rundt i hele området og fiske på tvers av de forskjellige fiskekortområdene. Årskort, 3 døgnskort og 1 døgns kort for felleskortet kan også løses her på Inatur. Det anbafales å kjøpe turkartet for Finnemarka i målestokk 1:50.000. Her er det mye generelle opplysninger på baksiden. På framsiden i venstre marg er det listet opp alle vann.
Fiskebestand
Fiskebestanden er generelt god, etter at det gjennom mange år er foretatt et kalkingsprogram med helikopter som har gitt svært gode resultater, spesielt i nordområdene. De mest vanlige artene er ørret og abbor. I noen vann finnes sik.
Terrenget er variert og en del kupert. Særlig den nordre delen er spesielt naturskjønn, med kronglefuruer,myrer og koller med utsikt. Finnemarka barskogvernområde ligger her med 20.000 dekar vernet skog. Deler av marka har godt utbygd skogsbilveinett. Dette er svært godt egnet for sykkelturer. En får stor rekkevidde.
- Nedslagsfelt Glitre vannverk.pdf
- Naturreservat barskog.pdf
- Forskrift Glitre.pdf
- Forskrift fredning Finnemarka.pdf
Fiskeregler
Lokale fiskebestemmelser finner du her.
For kjøp av jakt-/fiskekort, som gjelder for en bestemt dato eller et bestemt tidsrom, foreligger ikke angrerett, (jf. angrerettloven § 22 bokstav m.
Fiskekort gir rett til sportsfiske i de vann som omfattes av felleskortet. UNNTATT ER ELGTJERN, som ligger rett nordøst for Glitre, merket med nr. 66-67 på turkartet for Finnemarka. De øvrige 169 vann er fiske tillatt hele året.
I hele området er fiske fredet i bekker og i en radius påp 50 meter fra bekkeos i perioden 1/10 - 30/11.
Fiskekortet gir rett til å fiske med en stang eller et håndsnøre, (herunder pilkefiske.) All annen redskap er forbudt.
Fiske med belly-boat, båt eller annen flyteinnretning er forbudt. Der bruk av båt er tillatt vil det være oppslag ved vannet.
Fiskeredskapen skal være under oppsyn.
Minstemål for fisk er 25 cm. Avvik fra minstemål eller fiskeregler vil være kunngjort ved det enkelte vann.
Den enkelte fisker plikter å sette seg inn i de gjeldene regler før fisket starter.
HUSK SKOGBRANNFAREN. DET ER FORBUDT Å GJØRE OPP BÅL-ILD I PERIODEN 15.APRIL TOM 15. SEPTEMBER.
Rydd opp etter deg og ta med avfall. Det skal være koselig å komme tilbake til et område uten søppel for både deg selv og andre.
Fangstrapporter kan legges inn her på inatur.no. Den kan også sendes på e-post til tsk@statskog.no. Er det spørsmål kan de også rettes til samme e-post.
Gode fisketips
Tradisjonelt er tiden før sankthans den beste perioden for fiske. Men også i august kan det være bra bett. Det er jo morgen og kveld/natt som er den beste tiden på døgnet, og også i og etter regnevær. Tillatt redskap er fiske med stang fra land med sluk, flue, wobbler,spinner og mark.