Fjellfiske Sørungen statsallmenning Singsås
Singsås fjellstyre tilbyr fiskemuligheter i fantastiske fjellområder ! Kortet gjelder alle statsallm. i Singsås!! Velkommen!
Arter
- Innlandsfiske
- Ørret
- Røye
Beliggenhet
Viktige datoer
Kontakt selger
99554891
Kjøp fiskekort her
Fiskekvoter
Mer detaljert beskrivelse
Noen vann ligger nær vei og er ypperlig for familier, eksempelvis Samsøen. Vi har også flotte fjellområder med gode fiskevann for den som ønsker å være for seg selv. Fjellstyret har laget et høykvalitets-kart i målestokk 1: 50 000 med nyttige opplysninger, som kan fås kjøpt ved henvendelse til fjellstyrekontoret eller hos våre lokale kortselgere
Kortet du kjøper gjelder for samtlige vann på statsallmenningene i Singsås. (Samsjø statsallmenning (Grenser til Melhus), Dragås-Singsås s. og nordre statsallmenning, Nekjådal statsallmenning (Grenser til Budal).
Kjøper du "Felleskortet" har du anledning til å fiske i samtlige vann på statsallmenningene Samsjø, Nekkjådal, Dragås, Budal og Soknedal i kommunen! DET GIR TILGANG TIL OVER 80 FLOTTE FISKEVANN!
Fiskebestand
Hovedsaklig ørret, men også Røye i Samsjøen og Litsjøen vest. Fjellstyret driver fiskekultivering i noen vann hvor gyteforholdene er begrenset.
Beliggenhet
Fjellstyrets mange statsallmenninger ligger spredt innen kommunen.
Overnatting
Fjellstyret tilbyr flere overnattingshytter. Se egne tilbud.
Fiskeregler
Fjellstyrets fiskeregler gjelder. Kortkjøper plikter å sette seg inn i disse. Reglene fås ved henvendelse til lokale fiskekortselgere. Fredningstid er 15.09-15.10. GJELDER STANG/HÅNDSNØRE.Oterfiske er tillatt om ikke annet er nevnt i reglene.
SE HER VEDR. FORBUD MOT FLYTTING AV FISK:(Lim inn i nettleser) http://fylkesmannen.no/Sor-Trondelag/Miljo-og-klima/Fiskeforvaltning/Fritidsfisker---Unnga-flytting-av-fisk/
Fiskeregler for statsallmenningene i Singsås
SINGSÅS FJELLSTYRE
(Samsjø, Sørung, Dragås n, Dragås s og Nekjådal statsallmenninger)
§ 1; Fiske på statsallmenningene er tillatt når fiskekort for områdene er kjøpt. Det skal innleveres oppgave over oppfisket kvantum pr.år, innen 1- april. Rapport på baksiden av fiskekortet, evt. via nettstedet www.inatur.no for kort kjøpt der.
§ 2: Fiske med bundne redskaper (garn, oter og line) er forbudt for utenbygdsboende, unntatt for Samsjøen og Skjulungen hvor oterfiske er tillatt. Garnfiske er tillatt for hytteeierne ved Samsjøen og Skjulungen.
Nordre Manndraptjønn, i Nekjådal statsallmenninge er kun forbeholdt stangfiskere.
§ 3: For fiske med garn (innenbygdsboende) gjelder følgende:
A: Alle garn skal være merket med eiers navn.
B: Alle garn skal være tatt opp om dagen mellom kl. 1000-1800.
C: Garnfiske er tillatt i følgende vann:
Samsjøen, Skjulungen, Litjsjøen vest og Forelsjøen unntatt Litsjøen i nordenden av Forelsjøen.
D: Begrensninger i antall garn:
Innenbygdsboende: for SAMSJØEN : 5 GARN A 30 meter pr. fisker pr. natt.
Innenbygdsboende: for Skjulungen og Litlhukkelvatnet i Sørungen statsallmenning: 3 GARN A 30 meter pr. fisker pr. natt.
Utenbygds bosatt i Norge: (inkl. hytteeiere) på Samsjø statsallmenning: SAMSJØEN: 3 GARN A 30 meter pr. fisker pr. natt. Begrenset antall garnkort selges kun via nettportalen Inatur.no.
Hytteeiere på Dragås –Singsås statsallmenning for Skjulungen: 2 GARN A 30 meter pr. fisker pr. natt.
Definisjon på «Hytteeier»: Den person hytta er registrert på. Kortet er personlig og kan ikke overdras til andre.
For Litjsøen vest: Inntil 3 garn pr. fisker pr. natt.
E: Følgende maskeviddebestemmelser gjelder:
- For Samsjøen og Litj-sjøen vest er største tillatte maskevidde 22 omfar (29 mm).
- Forelsjøen fritt.
- For Skjulungen og Litlhukkelvatnet er største tillatte maskevidde 22 omfar (29 mm) og det anbefales at det benyttes 2 garn med 26 omfar. (1 garn for hytte-eierne)
F: Det skal ikke selges garnfiskekort til personer under 12 år.
§4:Alt garnfiske er forbudt i vann som ikke er nevnt I § 3, pkt. C. Unntak kan gis for fiske i kultiveringsøyemed i regi av fjellstyret eller for personer bemyndiget av fjellstyret.
§5: Alt fiske er forbudt i tiden f.o.m. 15.09 t.o.m. 15.10.
§6: Kortkjøper for Nekjådal statsallmenning har anledning til å fiske med stang/oter på Haltdalen og Ålens fjellstyrers områder i følgende vatn: Langtjønna, Meiåtjønn, 1000-m-tjønna (Ålen) og Butjønna (Ålen)
§7: Brudd på disse regler er straffbart.
Singsås fjellstyre
Veibeskrivelse
Dragås s.statsallmenning: Ta av fra Singsås stasjon, over Gaula og følg vei sørover i allmenningen. Veien går helt opp i høgfjellet hvor vannet Sjulungen ligger.
Gode fisketips
Ta for deg kartet og velg hvor du ønsker å dra. Ved bilvei?Til fjells? Du finner fiskevann som passer ditt behov - og familiens.. Spinner og sluk er mye brukt, men også mark med søkke/dupp.