|
Bestand
Bestanden følger naturlige svingninger. Fjellstyret utfører taksering i august og gjør vedtak om eventuele begrensninger i jakta med bakgrunn i dette.
Generelle regler
Dagskvoten fastsettes årlig. For jaktsesongen 2009/2010 er det vedtatt en dagskvote på 3 ryper/jeger/dag. Kvoten er personlig og kan ikke overføres fra dag til dag eller mellom jegere. Eieren av dette kortet skal ha lest, forstått og skrevet ut regler for småviltjakt som finnes i tilbudet. Reglene for småviltjakt skal følge med jaktkortet i utøvelsen av jakt. Alle som benytter eller går sammen med og har nytte av hund under jakt, må ha løst jaktkort for jakt med hund. Fra 25. september til 16. oktober kan småviltjakt bare foregå over skoggrensa, eller i områder det ikke foregår elgjakt. Det blir i denne perioden merket stier opp til snaufjellet fra fjellveiene.
Beliggenhet og terrengbeskrivelse
På allmenningen finnes store variasjoner i terrengtyper. Det er blandingsskog, gran, furuskog og bjørkeskog. Snaufjell finnes over hele almenningen.
|