|
Bestand
Elgbestanden har vært forholdsvis stabil imange år, men fra 2007 har vi hatt en god del irregulær avgang på vei og jernbane. Bestanden og kvotene har derfor de siste årene gått noe ned. Fellingsprosenten på statsallmenningene har de siste årene ligget på 92-96%. Gjennomsnittsvekter på elg har vært ganske stabile i mange år. Gjennomsnittsvekter: Kalv 65 kg, fjordyr 135 kg, voksen okse 210 kg. Hvert jaktlag har har hatt en tildeling på 3dyr, med mulighet for tilleggskvoter underveis.
Generelle regler
Fjellstyret har vedtatt et krav om at godkjent ettersøksekvipasje skal være med under elgjakt på fjellstyrets områder fra og med 2009. Fra 2008 har vi sammhengende jakt (ikke pause 2.-9.okt.). Ved felling av 1,5 års ku gis en rabatt på kr 10,- pr kg. Ved felling av voksen ku (eldre en 1,5 år) med slaktevekt over 170 kg beregnes et avlsverditillegg.
Beliggenhet og terrengbeskrivelse
Fjellstyrets elgjaktområder ligger fra fylkesgrensa mot Nordland og sørover i kommunen til og med Brekkvasselv tettsted. De fleste jaktfelt ligger like øst for E-6, og består av variert terreng: skogområder/plantefelt, spredt gran-/furuskog og høgfjell.
|