Fisk ørreten med mark og stang
Fiske med mark og stang er en av de eldste formene for fiske som finnes. Her er noen tips for hvordan du får bitt av ørreten med denne metoden.
Aktuelt: Innlandsfiske |
Les artikler om:
|
|||||||||||||||
Nå er det harrfisketid
Forfatter: Rune Søderholm. Foto: Bente Søderholm
Høsten er tid for fluefiske etter harr i Gudbrandsdalslågen og Glomma. Harrfisket passer for ferske fluefiskere også.
Del på facebook
I denne perioden er fisken veldig aktiv. Den skal spise seg opp til vinteren og trenger noen reserver til gytingen som skal foregå til våren. Harrfisket varer lenge Tidlig høst og til langt ut i oktober kan harren vake villig og så tydelig at det er lett å finne ut hvor fisken står. Harren samler seg i små stimer, og du kan få flere fisk på akkurat samme plassen. Harren en kjempeflott fisk å øve seg på for nybegynnere med flua. Er harren litt i støtet, er du nesten garantert fisk. Det er ingen grunn til å sette seg i sofakroken selv om det er høst. Bor du i rimelig avstand fra Østlandselvene, er det bare å komme seg ut. Harrfisket pågår som nevnt til langt ut i oktober. Gode harrfisketips Harren følger gjerne flua mange meter nedover før den tar, så derfor kaster du flua et stykke ovenfor der du så vaket. La flua drive nedover dit du så vaket, og vær klar. Er det lite vaking, kan for eksempel en Red Tag og March Brown likevel få harren til å bite. Prøv å lese elva. Ser du strømkanter, steiner eller vet at det er noen dypere ”hull” under overflaten, så prøver du der. Glattstrømmen ned mot et grunnere brekk er også gode plasser. Tips til fluetyper Både fortyngede og ufortyngede nymfer kan fiske godt. Kast nymfen litt på tvers av strømmen, følg retningen nedover med stanga så du har mest mulig direkte kontakt med fluesnøret som du holder mellom pekefingeren og håndtaket på stanga. Akkurat i det flua gjør en sving inn mot bredden, vil den skyte fart og bli trukket mot overflaten av fluesnøret. Da skal du være på vakt, for en fisk har kanskje fulgt etter byttet og tror det skal stikke av. Da hugger den til! Flue og dupp fisker kjempebra, med duppen kaster du langt av gårde. Det er fordel med en litt lang stang, fra 9 fot og oppover, men bruk det du har. Med duppen festet nederst og fluene, et par tre fluer, mellom duppen og stanga, har du nesten en liten oter. Kast på tvers av strømmen og sveiv sakte inn. Følg godt med i strømkanter og bak steiner. Harren er sjelden kresen, det finnes mange gode fluer du kan bruke på harren. Superpuppan, March Brown, Red Tag, svarte, brune og grå døgnfluer fisker bra. Ellers er Rackelhanen og Streaking Caddis (vårflueimitasjoner) knallfluer til harren. Her kan du fiske og kjøpe fiskekort på inatur.no: Fiske i Glomma og Vorma (ny høsten 2010) Fiske i Gudbrandsdalslågen Fiske i Glomma, Stor Elvdal Fiske i Glomma, Elverum
Fisk ørreten med mark og stangFiske med mark og stang er en av de eldste formene for fiske som finnes. Her er noen tips for hvordan du får bitt av ørreten med denne metoden.
|
|
|||||||||||||||
|
Nettbutikk for GPS og tilbehør
|
||||
| Annonse fra inatur.no | Annonse fra inatur.no | Annonse fra inatur.no |
Har du jakt, fiske og/eller overnatting å tilby? Markedsfør og selg tilbudet ditt enkelt på inatur.no